Spolupráca s Ruským centrom Prešovskej univerzity v Prešove v období karantény

Ruské centrum v Prešove pripravilo pre žiakov 9. ročníka ZŠ Šrobárova v spolupráci s pani učiteľkou PaedDr. Tatianou Kruškovou prezentáciu o blížiacom sa veľkom sviatku Dni víťazstva nad fašizmom. Žiaci si prehĺbili svoje vedomosti o Veľkej Vlasteneckej vojne v Rusku a jej prelomových udalostiach.

Získali krátky prehľad prelomových udalostí, akými boli bitka o Moskvu, Blokáda Leningradu, obrana Sevastopoľa, Stalingradská bitka, Kurská bitka a Berlínska operácia. Dozvedeli sa o tom ako pomáhali ženy a deti na fronte, o významných detských hrdinoch, akými boli Vaľa Kotik, Marat Kazej, Zina Portnova a Zoja Kosmodemjanskaja.

Priblížili sme im podujatia, ktoré sa konajú v Rusku ku Dňu Víťazstva: slávnostnú vojenskú prehliadku na Červenom námestí v Moskve, akciu Gergijevská stužka a Nesmrteľný pluk, kladenie kvetov a vencov k večnému ohňu a Hrobu neznámeho vojaka, odovzdávanie vyznamenaní a medailí veteránom, slávnostné koncerty, ohňostroje a podobne.

Aktualizoval: Gabriela Turisová, 07.05.2020